V Kongresie Gospodarki Senioralnej

Zaproszenie do udziału w V Kongresie Gospodarki Senioralnej

„Różnorodność wieku – dialog pokoleń” to tytuł V Kongresu Gospodarki Senioralnej, który odbędzie się 24-25 listopada on-line. Gospodarzem Kongresu jest Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, a głównym partnerem wydarzenia jest Bank BNP Paribas.

„Kiedy pokolenia się spotykają i rozumieją, wiek przestaje mieć znaczenie. Liczy się człowiek, jego potrzeby, wartości i sytuacja, w jakiej się znajduje.” – mówi Marzena Rudnicka, Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.

Jesteśmy długowieczni i już dziś żyjemy dwadzieścia lat dłużej niż w latach 50-tych ubiegłego wieku. Cztery pokolenia w pracy już nikogo nie dziwią a planowanie nowych zajęć a nawet zawodów po 60-tce to silny trend w aktywności na emeryturze.

Kongres Gospodarki Senioralnej to dwa dni debat, prezentacja nowego programu na rynku pracy oraz możliwość dyskusji na czacie z ekspertami z Polski i zza granicy. Podczas Kongresu przeżyjemy niezwykłe spotkania z najlepszymi ekspertami ze świata.

• Profesor Hiroshi Kobayashi z Japonii opowie o nowoczesnych technologiach, które pomagają w służbie drugiemu człowiekowi;

• Layla Vallias z Brazylii zaprezentuje po raz pierwszy swoje najnowsze badanie pod nazwą Latin50+, powstałe w wyniku wywiadów z ponad 20 tys. dojrzałych osób;

• Stany Zjednoczone mają „super wiek”, który zdefiniował Bradley Schurman i opowie nam, dlaczego osoby w wieku 65 lat to dziś nie seniorzy.

Ponadto eksperci z Europy podzielą się najnowszymi trendami w komunikacji, marketingu i systemach wsparcia ludzi w dojrzałym wieku. Organizator zapewnił tłumaczenie na język polski.

W debatach wystąpią m.in. Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, prof. Bolesław Samoliński – kierownik Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych, Alergologii i Immunologii WUM, Prof. Robert Gwiazdowski – profesor prawa na Uczelni Łazarskiego oraz jeden z Fundatorów KIGS, a także Cezary Kaźmierczak – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dr Elżbieta Ostrowska – Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz przedstawiciele takich organizacji jak Adamed Pharma, PZU oraz Orange.

„Dialog” tak potrzebne dziś słowo wybrzmi podczas kongresu nie tylko w kontekście zauważenia i docenienia osób w dojrzałym wieku, ale nabierze nowej definicji na rynku konsumenckim i na rynku pracy. Hasło przewodnie Kongresu „Różnorodność Wieku – Dialog Pokoleń” to wyraz szacunku i zrozumienia wzajemnych potrzeb i wartości niezależnie od wieku, ale też szansa na nowe kierunki i działania w gospodarce i społeczeństwie.

Kongres odbędzie się on-line. Jest nieodpłatny dla każdego i aby wziąć w nim udział, wystarczy zarejestrować się pod linkiem: http://www.KongresGospodarkiSenioralnej.pl

Kongres można oglądać w grupach, podczas zajęć na UTW lub w klubach i innych miejscach wspólnych spotkań. Państwa udział w Kongresie Gospodarki Senioralnej to dla nas zaszczyt i wielka radość.

Do zobaczenia,

Marzena Rudnicka

Prezes KIGS

Napisano w Bez kategorii

Poranek z kawą

To podsumowanie XVI Dni Seniora 2021r. Poranek przy Kawie, wyśmienitym cieście, muzyce, śpiewie, tańcu, deklamacji przez – Panią Kazimierę – autorskich wierszy oraz prezentacji fotografii z minionych wydarzeń zwiazanych z obchodami tego święta.

Napisano w Bez kategorii

Podzękowania

Dziękujemy wszystkim instytucjom, które współorganizowały z nami, czyli Dziennym Domem „Senior-WIGOR”, Obchody XVI Dni Seniora 2021. Podziękowanie niech przyjmie:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Miasta Świdnicy, Miejska Biblioteka Publiczna, Świdnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku,Klub Senior+ ul. Malinowa 2, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Świdnicki Ośrodek Kultury,Ośrodek Sportu i Rekreacji, Świdnicka Rada Seniorów, Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Straż Miejska. Było pięknie!

Napisano w Bez kategorii

Wernisaż, wystawa obrazów autorstwa seniorów

26 października 2021 odbył się Wernisaż,
uroczyste otwarcie wystawy obrazów autorstwa Seniorów, powstałych pod kierunkiem arteterapeuty mgr sztuki Katarzyny Kamianowskiej podczas warsztatów malarskich w Dziennym Domu „Senior-WIGOR”.

Autorami prac są:
Krystyna Arcimowicz,
Dorota Balcerek
Maria Elżbieciak
Irena Janik
Katarzyna Jankiewicz
Eugenia Kaleta
Jan Lipko
Felicja Robak
Teresa Schmidt
Jan Walczak

•          Pierwsze obrazy powstały w technice mieszanej tzw. Mixmedia, przedstawiają znaki ZODIAKU.
Autorzy zaczęli tworzyć je bardzo nieśmiało…
Od szablonowego nakładania farby na bardzo małych podobraziach do malarstwa gestu – bryzgania farbą.
•          Drugi temat,  który  jest  bardzo  spektakularny,  to malarstwo inspirowane  malarstwem  Gustava  Klimta  i  jego  Złotego  Okresu  twórczości.
Nie są to kopie tylko inspiracje stylem pracy artysty.
Wizerunki różnią się od oryginalnych portretów, gdyż są to twarze samych autorów z lat młodości bądź ich dzieci. Tworzenie tych obrazów było działaniem międzypokoleniowym ponieważ portrety są autorstwa Magdaleny  wnuczki  Pani  Marii  Elżbieciak oraz prowadzącej warsztaty.
Natomiast zadaniem seniorów bało mieszanie technik plastycznych tzw. Mix media: od szablonowego nakładania  farby, przez nakładanie różnych faktur do pozłotnictnictwa.
•          Trzeci  temat  to  inspiracja  warsztatem,  stylem postimpresjonistycznego  malarza  Vincenta van Gogha.
Jego słynne  „Słoneczniki” i pejzaże, grubo  nakładana  farba  tzw. Impasto  i  uwidoczniony  dukt  pędzla  poprowadził  autorów  do zrealizowania  pięknych  dzieł.

            Wystawę można oglądać do 26 listopada 2021r. ( od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00), na I piętrze Wieży Ratuszowej przy ul. Wewnętrznej 2 w Świdnicy.

Napisano w Bez kategorii

WERNISAŻ

Serdecznie zapraszamy na wystawę obrazów autorstwa seniorów Dziennego Domu „Senior-WIGOR”
pt. „Senior Kreator – malarstwo inspirowane”

WTOREK 26. X. 2021r. godz. 15:00

WIEŻA RATUSZOWA
ul. Wewnętrzna 2
Świdnica

Napisano w Bez kategorii

Bal Seniora

21 października świdniccy Seniorzy wspaniale bawili się podczas Balu Seniora w „Park” Hotelu. W pięknych wnętrzach, przy miłej obsłudze, wyśmienitym jedzeniu, akompaniamencie i prowadzeniu przez świetnego DJ, z repertuarem wzbogaconym o liczne konkursy 7  godzin minęło jak krótka chwila. 

Napisano w Informacje

Dyktando

Kolejna impreza podczas XVI Dni Seniora w Świdnicy to DYKTANDO. Kilkunastu uczestników zmagało się z polską ortografią w Dziennym Domu Senior- WIGOR. Tekst, z którym się zmagali stworzyła współpracująca z DDSW od wielu lat polonistka, pani Elżbieta Wilk.

Napisano w Informacje

Alkoholizm oczami seniora – warsztaty

14 października w Dziennym Domu SENIOR- WIGOR przy ul. Saperów 27 rozpoczął  się program „Alkoholizm oczami seniora” w ramach lokalnej międzypokoleniowej polityki przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu.
9 – tygodniowe warsztaty plastyczno – profilaktyczne, mają na celu zaangażowanie seniorów w stworzenie plakatu skierowanego do młodzieży o tematyce przeciwalkoholowej. Zaplanowano 12 spotkań integracyjnych w miłej, twórczej atmosferze, przy kawce, herbatce i ciasteczku. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapraszamy seniorów z różnych instytucji a także tych niezrzeszonych. 

Napisano w Informacje

Spotkanie integracyjne w UTW

14 października seniorzy spotkali się w siedzibie Uniwersytetu Trzeciego Wieku na spotkaniu integracyjnym, podczas którego mieli okazję obejrzeć spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu grupy teatralnej UTWorki pt.” Jestem, jaka jestem.” W miłej atmosferze, przy kawie, herbacie i ciasteczku miło spędzili czwartkowe przedpołudnie. 

Napisano w Informacje

Warsztaty taneczne

Dnia 13 października w ramach obchodów XVI Dni Seniora kilkanaście pań brało udział w warsztatach tanecznych prowadzonych przez Panią Elżbietę Wilk. Zaczęły od rozgrzewki tańcem intuicyjnym, jeszcze bardziej rozgrzały je rytmy latynoamerykańskie a zakończyły wspólną zabawą przy tańcach w kręgu. Wszystkie seniorki wyszły bardzo zadowolone i już czekają na kontynuację w przyszłym tygodniu. 

Napisano w Informacje

Dzienny Dom Senior - Wigor
ul. Saperów 27, 58-100 Świdnica
tel. 74 853-87-70